Podle čeho rozhodovat při koupi žárovky?

Podle čeho rozhodovat při koupi žárovky?

5.12.2019
/
by
/ /
Comments Closed

Ačkoliv je to jedna z věcí, které se na první pohled mohou zdát jako naprostá banalita, výběr žárovky není jen o „Vezmu tu první, co uvidím.“
Žárovek existuje samozřejmě více typů. Ty základní jsou ale 3:žárovka v zásuvce

  1. Klasické žárovky

Dnes už je klasické žárovky dokonce nezákonné prodávat. V obchodech je ale stále najdete. Jen ne pod stejným názvem. Dnes je najdete pod názvem tepelné zdroje či články. Proč? Protože skoro všechna energie se přemění (až devadesát procent) na teplo a pouhých deset procent se promění ve světlo. Při takové spotřebě Vám nejspíš došlo, že přestože jsou o něco levnější, budete je muset častěji kupovat a nevyplatí se. Jedna žárovka může vydržet až 1000 hodin.

  1. Halogenové žárovky

Halogenové žárovky mají asi o 30 procent menší příkon než klasické žárovky. Stejně jako u klasických žárovek je jejich velkou nevýhodou, že se opravdu hodně zahřívají. Mohou dosáhnout teploty až 250 °C. Proto se používají v prostorech s dostatečným přísunem čerstvého vzduchu. Zároveň by zpravidla měly být upevněné tak, aby se o ně nikdo nespálil. Z tohoto důvodu také nejsou vhodné pro domácnosti s dětmi. Jejich výhodou však je, že oproti klasickým žárovkám vydrží zhruba dvojnásob času.kouřící žárovka

  1. LED žárovky

Žárovky LED jsou moderní úsporné řešení. Oproti předešlým druhům žárovek jsou drahé, ale za to vydrží až 25 000 hodin a jsou úspornější až o 80 %. Po Vás to znamená, že nebudete zbytečně utrácet za teplo, které žárovka vytvoří, protože nebude skoro žádné. Počáteční vklad se Vám tak může i několika násobně vrátí (v porovnání s koupí klasických či halogenových zářivek). Za dobrou cenu je seženete na lightpark.cz. jejich jedinou nevýhodou je, že nemají tak dobré barevné podání.
Žárovky se dále dělí. Rozlišovat je můžete podle tvaru (v některých případech důležité), tvaru patice, nebo také na napětí.