Online

Online

Slovo online v poslední době jaksi nabývá ne popularitě. Dalo by se říci, že se dostalo do dnešní slovní zásoby úplně hladce, daleko snadněji než slova ostatní. Být online. Slyšíte to na každém kroku, restaurace vám nabízejí možnost připojit se k jejich soukromé WiFi síti a být online. Stejně tak kavárny, obchody, cukrárny… zkrátka veškeré podniky. Snaží se nás pomocí internetu udržet déle ve svých řadách regálů či u svých stolů, abychom si toho více koupili, abychom déle a víc jedli a bavili se u nich. Jenže už si neuvědomují, že tento systém, tento obchodní trik není příliš efektivní.
ikona wifi
Ano, my skutečně strávíme mnoho času mezi regály v obchodě, my skutečně dlouho bloumáme po obchodech a jsme online, jenže nevnímáme zboží, které míjíme, nevnímáme barevné kartičky hlásající slevy, ani cedulky s lákavými nápisy. My jen tak bezduše procházíme kolem, zíráme s očima vypoulenýma do obrazovek telefonů a nevidíme nic. Nevidíme svět, žijeme ve světě jiném, ve světě virtuálním a místo toho, abychom u svých poskytovatelů tohoto online světa nakoupili více, jen se jim vysmějeme do očí a mezi jejich regály přes internet nakoupíme u firem jiných, aniž bychom to dělali schválně, vždyť jsme přece jen v zajetí virtuálního světa.
Obchodníci tak přicházejí o kšefty mnohem rychleji, a ještě za to platí, ještě si nás hýčkají. Není to fér od nás, říkám. Ale od nich také ne. Oni se nás snažili podvést, tak jsme je na oplátku podvedli my. Ano, jenže oni nás podváděli tak nějak lidsky, trochu více přirozeně, než my je. Je to zajímavé, ale my pácháme zlo, aniž bychom chtěli. A pokud se obchodník rozhodne vrátit vše hezky zpět do zajetých kolejí, vrátit se do dob, kdy bylo jeho povinností, a to milou povinností jen a pouze prodávat, krmit nás a šatit, kdy měl za úkol pomoci nám, když se o něco z toho pokusí, už k němu nikdo nepřijde. Už se nedočká ani maličké tržby, protože kdo by k němu také chodil, vždyť tam není WiFina, vždyť nemůžeme být online, vždyť není s jakou zábavou posedět na záchodě, vždyť nemůžeme slepě a němě bloumat mezi regály a likovat a být likováni, vždyť my nemůžeme skoro nic. Proč bychom, proboha, chodili k takovýmto zpátečnickým lidem, proč bychom s těmito opicemi vůbec měli mít co společného?
virtuální svět
Tak já vám to řeknu proč. Protože nás mohou zachránit a osvobodit, protože nás mohou vtáhnout zpět do reality, protože se vzdalujeme lidskosti a oni nás mohou přiblížit zas alespoň o krůček zpět.

Previous post Dejte bazénu ty správné tablety
Next post Bydlete stylově!