Jak působí koberec na lidskou psychiku

Jak působí koberec na lidskou psychiku


Napadlo vás někdy zjistit, jaký vliv má koberec na naší psychiku? Zamysleli jste se nad tím, proč si vlastně koberec pořizujeme, a čím je pro nás tak důležitý?

Měkkost a hebkost – lidská chodidla nebyla stvořena pro celodenní chůzi v obuvi, chodit naboso je přirozené, ale bohužel většinu času trávíme v nějakých botách počínaje pracovními polobotkami přes sportovní tenisky až k sandálům a domácím pantoflím. Jen si sami spočítejte, kolik hodin denně prochodíte v botách, a kolik bez bot. Měli bychom si častěji dopřát buď chůzi venku naboso v přírodě na měkkém terénu (na trávě, v lese, nikoli na asfaltu, dlažbě a betonu), anebo alespoň doma v bytě na měkkém koberci.

koberec na podlaze

Teplo – kdo má topení v podlaze, dobře ví, jaký balzám na chodidla to je. Podobným balzámem je i koberec, ačkoli se pod ním nemusí topit. Je sám o sobě dostatečně hřejivý, a tak vám nepřipadá nepřirozené a nepříjemné po něm našlapovat naboso třeba několik hodin.

Čistota – koberce jsou perfektní příležitostí k rozložení různých her nebo pracovních činností. Je tu více místa, než na psacím stole, větší přehled, a svým způsobem i pohodlí, protože tu velmi často můžete měnit polohu ze sedu do lehu a naopak. Podmínkou k tomu, abyste se na koberci cítili příjemně, je ale jejich čistota. Ne vždy na to stačí obyčejný vysavač, po jisté době zjistíte, že je zapotřebí koberec vyčistit důkladněji strojem, například osvědčeným a dobře recenzovaným systémem Rotovac.

čištění koberců

Vůně – nové koberce vydávají zvláštní odér, je pro tyto tkaniny typický a podle něho vždy bezpečně poznáte, že máte co do činění s novým materiálem. Jenže vůně časem vyvane a nahradí ji něco jiného – typický pach nemytých chodidel či dlouhou dobu nošených ponožek. Je to tím, že při chůzi naboso nebo v ponožkách po koberci se na jeho povrchu usazuje náš pot i s bakteriemi, a ty si tu na něm pochutnají stejně dobře, jako na pokožce bosých plosek. Toto je opět důvod povolat na vyčištění této zasažené plochy odborníky na čištění koberců https://www.wismont-cisteni.cz/.

Previous post Zříceniny hradů v Olomouckém kraji, které stojí za návštěvu
Next post Solární sprchy jsou víceúčelová zařízení