Jaký význam má instalace geotextilní podložky pod bazén

Jaký význam má instalace geotextilní podložky pod bazén

Uvažujete o pořízení menšího nadzemního bazénu na zahradu? Není to špatný nápad, v létě si tu můžete s dětmi užít báječnou relaxaci, na podzim bazén vypustíte a uklidíte a příští rok to můžete zopakovat. Neměli byste ovšem zapomínat na geotextilní podložku, která omezuje výskyt plísní a hniloby, a chrání nádrž před poškozením.

květ na hladině bazénu

Rozmnožování plísní – už při pouhém vyslovení slova „plíseň“ naskakuje na zádech husí kůže a prakticky nikdo z vás nemá zájem se s těmito organismy blíže konfrontovat. Jsou obecně považovány za jednu z nejhorších životních forem, jimž se snažíme vyhnout. Averze k plísním je zcela přirozená, není divu, vždyť jejich spory jsou toxické a mohou vyvolávat alergie a další onemocnění, z nichž některá mohou mít i závažný průběh. Jednou z funkcí podložek pod bazén Chlorito je bránit rozmnožování plísní tím, že jim neumožní přirozené životní podmínky.

plavecké brýle

Hniloba – hnilobě se dobře daří tam, kde je nedostatek kyslíku. Jde o rozklad organické hmoty, který provází nepříjemný zápach, což je také typickým znakem plísní. Plísně a hniloba nepatří do míst, kde se koupeme, netoužíme se jich ani dotýkat, ani je vdechovat rozptýlené v ovzduší. S geotextilní podložkou pod bazénem máte velkou šanci toho docílit. Podložka dokáže bránit přichycení plísní a hniloby nejen při okraji dna, ale po celé jeho ploše, což oceníte u nadzemních malých bazénků při zazimování a jejich demontáži a úklidu.

Mechanické poškození dna nádrže – geotextilie chrání spodek nádrže před poškozením tlakem vody a při chůzi po dně, podmínkou ovšem je pokládat bazén na předem připravené podloží. Tím by měla být prosetá zemina nebo říční či kopaný písek, zbavený větších zrn a různých nečistot, jako jsou stavební sutiny, kovové části, kořeny stromů atd. Geotextilie zároveň brání prorůstání živých kořenů keřů, stromů, rostlin a travin pod bazén. S geotextiliemi se také můžete setkat ve stavebnictví, kde se využívají jako ochranná bariéra před sesuvy půdy na železničních či silničních náspech, před pády kamenů na železniční trať nebo do obytných zón.

Previous post Něco o počítání peněz
Next post Jak na podnikatelské neúspěchy?