Javorový sirup z USA šokoval Kanaďany

Javorový sirup z USA šokoval Kanaďany

Javorový sirup, vyráběný v Kanadě ve velkém množství a vyvážený do celého světa, je považován za integrální součást identity země. Nově nastalá situace na poli mezinárodního obchodu a s ní související povinnosti však přivedly mnoho Kanaďanů k šokujícímu zjištění: v Kanadě nárůstá prodej javorového sirupu vyráběného v USA. „My jsme si koupili javorový sirup z USA? Nevyrábí snad Kanada asi 85 % veškerého javorového sirupu na světě?“ zněl příspěvek jednoho z uživatelů sociální sítě Twitter.
americká vlajka.jpg
Kanada se těšila dlouhodobému celosvětovému prvenství v produkci javorového sirupu, a to především díky výrobcům v provincii Quebec. Díky masivním investicím a vytvoření federace výrobců javorového sirupu, jejíž kritici tvrdí, že funguje jako kartel, provincie odpovídá za téměř 90 % celkové produkce Kanady a až donedávna i za tři čtvrtiny světové spotřeby. Ale nové sazby, které kanadská ministryně zahraničí Chrystia Freeland charakterizovala jako „nejvýznamnější obchodní akci, ke které se Kanada uchýlila v poválečné éře“, přispěly k postupnému přechodu, který si mnoho Kanaďanů ani neuvědomovalo: kanadský monopol ve výrobě javorového sirupu začíná postupně slábnout. V roce 2016 dovezl Quebec javorový sirup v hodnotě asi 20 milionů dolarů, téměř všechen z USA. Mnozí spotřebitelé tak na sociálních médiích vyjádřili svůj údiv. Jesse Wente, torontský spisovatel a filmový kritik, napsal na Twitteru: „Nemůžu čekat na nějaký americký javorový sirup!“ Jiný uživatel naproti tomu považuje za „urážlivé“, že Kanada javorový sirup dováží.
javorový sirup.jpg
Ve snaze sesadit Kanadu z pozice největšího výrobce, a za využití oteplujícího se klimatu, využívají americké státy javory o takřka čtyřnásobné velikosti, než v případě svých kanadských protějšků. Velká část tohoto fenoménu odráží posun v preferencích spotřebitelů: za posledních několik let klesla popularita sirupů na bázi kukuřice právě ve prospěch javorového sirupu. Pakliže obchodní tarify nabudou účinnosti, budou mít největší dopad na výrobce ve Vermontu, ze kterého pochází téměř polovina veškerého amerického javorového sirupu.

Previous post Řecký ostrov Zakynthos: Květina východu
Next post Žijme lépe!