Příspěvek na stěhování za prací

Příspěvek na stěhování za prací

K letošnímu říjnu je nezaměstnaných asi tři sta osmdesát tisíc lidí. Firmy nabízejí asi sto padesát tisíc míst, které je třeba obsadit. Ovšem lidé se nechtějí za prací stěhovat, nejčastěji z finančních důvodů. Stát proto od letošního listopadu bude vyplácet jednorázové příspěvky na stěhování, pokud se lidé budou muset za prací stěhovat do jiného okresu, než ve kterém mají trvalé bydliště. K tomu, aby žadatel dostal jednorázový příspěvek, musí splnit podmínky.
recepce firmy
Názory zaměstnavatelů
Majitelé a manažeři firem tento příspěvek vítají s otevřenou náručí. Tato částka podle nich bude schopna pokrýt náklady na stěhování a samozřejmě také nutné papírování s úřady. Ovšem to je jenom jedna stránka věci. V realitě to znamená spousta stresu, rodinné neshody, práce dvou lidí odděleně, vyběhání si všech důležitých papírů a dokladů po úřadech, nebo zajištění kvalitního vzdělání pro děti. Firmy se zatím snaží nalákat lidi na vysoký plat po zkušební době, ale také příspěvek na bydlení, pokud se musí kvůli práci stěhovat ve výši až patnáct set korun měsíčně.
stěhovací služby
Migrace po Česku?
Ministerstvo financí a Ministerstvo práce ale shodně tvrdí, že tento příspěvek situaci nezmění. Nejde jenom o finance, ale také zázemí, které mají vybudované v místě, kde žijí. Mohou mít rodiny, nechtějí opouštět přátele a místa, která dobře znají. Jde spíš o psychologické bariéry lidí, než o finanční prostředky.

Průzkumy
Podle letošního průzkumu se téměř šedesát procent populace vyjádřilo negativně ke stěhování za prací mimo domov. Začínali by o tom uvažovat, kdyby jim bylo nabídnuto o sedm tisíc více v jiném okrese, ale až po odečtení nákladu na bydlení v novém místě. Momentálně se proto pracuje na příspěvku na regionální dojíždění, které nabízí částku tři a půl tisíce korun, ale pouze na dvanáct měsíců. Tento příspěvek se vyplácí podle vzdálenosti místa výkonu práce od domova.

Previous post Bydlení na ubytovně
Next post Berete si hypotéku?