Něco o počítání peněz

Něco o počítání peněz

Ten, kdo chce žít, potřebuje nevyhnutelně peníze. Ty jsou něčím, bez čeho se už dnes určitě neobejdeme, protože máme vysoké nároky, které nejsme schopni vlastními silami uspokojit a jsme tak nuceni si je pořizovat právě za peníze od jiných lidí. A to je důvod, proč si někde takové peníze vyděláváme, a proč také záleží na tom, kolik jich za svoji práci dostáváme.

Prostě pracujeme a chceme, aby nás za to dost dobře zaplatili. Chceme tedy mít výplaty v adekvátní výši.

tři marky

Jenže jsme si jisti, že s penězi vystačíme, když nám řekne budoucí zaměstnavatel uspokojivou cifru, již nám hodlá vyplácet? Často vlastně ne. Protože je obvyklé, že zaměstnavatelé v podobných chvílích uvádějí, jakou poskytnou svým lidem hrubou mzdu. A to ještě nejsou peníze, které nakonec také zaměstnanci dostanou, protože lidem se dostává pouze čistá mzda, jež je něčím třeba i výrazně odlišným.

Než z hrubé mzdy poskytované zaměstnavatelem vznikne právě zmíněná mzda čistá, která je určená k uspokojování potřeb jednotlivých lidí, musí se odečíst nejprve daň z příjmu a poté i sociální a zdravotní pojištění. Tomu se nikdo nevyhne. Nanejvýš se dá někdy snížit ona odváděná daň o nějakou tu slevu na dani, to však jedině v konkrétně vymezených případech.

stříbrný půldolar

A tak dostáváme i citelně méně než onu nám slíbenou hrubou mzdu. A nic s tím nenaděláme. Můžeme si tak leda v předstihu spočítat na internetové kalkulačce, kolik z hrubé mzdy dostaneme, a podle toho se rozhodnout, zda takové finanční podmínky akceptujeme nebo raději půjdeme pracovat někam jinam, kde nám nabídnou víc. Samozřejmě za předpokladu, že je nějaká jiná a lepší práce k sehnání, což nemusí být jisté.

Ovšem vždy bychom si měli podobně spočítat, kolik nám zaměstnavatelé dají a kolik nám zůstane, abychom měli jistotu, že budeme schopni vyžít. Protože když si na sebe nevyděláme, pochopitelně zbývá nutnost utahovat si opasek.

Previous post Kdo by neznal Instagram
Next post Jaký význam má instalace geotextilní podložky pod bazén