Zříceniny hradů v Olomouckém kraji, které stojí za návštěvu

Zříceniny hradů v Olomouckém kraji, které stojí za návštěvu

Zříceniny hradů mají tu výhodu, že vstup je ve většině případů zdarma a nabízí krásné výhledy do okolní krajiny. Opuštěné hrady stojí většinou na špatně přístupných místech s nevýhodnou polohou, proto byly v historii nakonec opuštěny.
východ ze zříceniny
Rabštejn
Zřícenina hradu Rabštejn se nachází na strmém kopci asi 2 kilometry od obce Bedřichov. Je volně přístupný a dostanete se k němu hned několika trasami. Zvolit můžete třeba krásnou trasu ze Skřítku, která je dlouhá asi 7 kilometrů. Zřícenina hradu je v současné době velice oblíbená k lezení a poskytuje krásné výhledy. Nedaleko od samotné zříceniny se nachází horská chata Rabštejn, kde si můžete dát jak jídlo, tak i pivní speciál, který jinde neochutnáte.
Brníčko
Zřícenina hradu Brníčko se nachází nad stejnojmennou obcí. Jeho siluetu uvidíte už z dálky. Zřícenina je v současné době poměrně dobře zajištěná a podívat se můžete až na bývalé hradby. K hradu se dostanete několika cestami, nejoblíbenější je především cesta pro pěší, která vede okolo ohrad s ovcemi. Kopec je poměrně prudký, v areálu zříceniny se nachází několik posezení s ohništi. Z hradu uvidíte i nedaleký Praděd. Po cestě zpátky se můžete stavit pro ovčí sýr u na Ofčím statku, kde vám nabídnou jak oceněné sýry, nebo třeba jogurty z ovčího mléka.
práce kováře
Helfštýn
Další krásnou a poměrně zachovalou zříceninou je Helfštýn, který vévodí údolí Moravské brány kousek od Lipníku nad Bečvou. Tento bývalý majestátní hrad je známý především pravidelně pořádanými mezinárodními setkáními uměleckých kovářů Hefaiston. K vlastnímu hradu se dostanete pěti branami a přes krásná čtyři nádvoří.
Rychleby
Méně známé novodobě upravené zříceny hradu Rychleby  (původní název není známý) najdete kousek od Javorníku. Tuto zříceninu můžete navštívit samozřejmě po celý rok, výlet můžete spojit s návštěvou Račího údolí, Borůvkové hory nebo třeba nedalekého Jeseníku či Lipové.

Previous post Alibi jako byznys plán
Next post Jak působí koberec na lidskou psychiku