Snahy velkého cestovatele přišly vniveč

Snahy velkého cestovatele přišly vniveč

Alberto Vojtěch Frič nebyl slavným propagátorem Sokola, ale byl synem místopředsedy této organizace. Narodil se roku 1882 a do vínku dostal toulavou krev. Na svých toulkách se dostal až do Jižní Ameriky.

·        Co ho tam vedlo?

o   Jeho láska ke kaktusům.

o   Tyto píchavé rostliny mu prostě natolik učarovaly, že se dokonce v Evropě proslavil pod přezdívkou „Lovec kaktusů“.
mix kaktusů

Během svých cest navštívil desítky domorodých kmenů v Paraguayi, Brazílii, Argentině. Nesbíral ale jen kaktusy. Sestavil neuvěřitelných třicet šest slovníků indiánských jazyků, pořídil stovky fotografií a do Evropy dopravil několik tisíc zajímavých předmětů. Indiáni se k němu rozhodně nechovali nepřátelsky. Svědčí o tom i fakt, že mu dali i své domorodé jméno. Podle domorodců se jmenoval Niodčik. Své jméno si pochopitelně musel vysloužit. Znamenalo Bílý krokodýl a získal ho tím, že se jednou ubránil pouhým nožem rozzuřené krokodýlí samici. V Paraguayi dostal další přezdívku. Zřejmě pro svou postavu, která místní muže převyšovala, se mu přezdívalo „Dlouhý lovec“.
tanec černochů

Jeho dílo mohlo být jedinečné

Velice záslužné bylo to, že se snažil o velkou osvětu. Chtěl vyvrátil zažité mýty o krvelačných indiánech, před kterými si nikdo není jistý svých životem. V tomto případě se mu příliš nedařilo.

·         Na svých výpravách se dokonce i oženil s indiánskou kráskou, se kterou měl dceru.

Konec svého života ale prožil doma, v Čechách. Muž, který přežil napadení krokodýlem, jaguárem, dokázal přežít v divočině, se doma škrábl o hřebík u králíkárny a zemřel na tetanus. Stalo se tak necelého půl roku před koncem druhé světové války. Souborné dílo, které chtěl ze svých vzpomínek i artefaktů vytvořit, už nestihl, a tak jeho skleníky s kaktusy zanikly a jedinečné etnografické sbírky se rozptýlily po celém světě. Najdeme je v muzeích v Praze, Berlíně, New Yorku i Petrohradě.

Previous post Jak si (ne)vydělat?
Next post Alibi jako byznys plán