Nová elastická kůže může dát robotům cit v dotyku

Nová elastická kůže může dát robotům cit v dotyku

K čemu ale roboti elastickou kůži potřebují? Uvědomte si, co díky natahující se a smršťující se kůži dokážete uchopit i velmi malé předměty, nebo třeba vycítit, když vám předmět prokluzuje v ruce. Vzpomeňte si, když jste naposledy drželi mokrý hrnek. V momentě, kdy vaše prsty začaly nebezpečně klouzat po povrchu, tak jste automaticky stiskli a nádobí zachránili před jistým pádem. A teď si vezměte, že by roboti mohli dělat to samé. I dnes už máme roboty, kteří mají neskutečně šikovné „prsty“, tak šikovné, že dokáží provádět třeba operace. Cit v dotyku by ale znamenal, že robotům nikdo nebude muset říkat, co mají dělat, ale ti by sami dokázali vyhodnotit, jak moc tlaku a stisku je potřeba .
robotická dívka
K čemu by se roboti s elastickou kůží třeba dali použít? Velký potenciál mají opět v nemocnicích. I dnes, v době nejmodernějších strojů, jsou ruce lékaře nezastupitelné. Pokud máte nějakou bolístku, často vás první prohmatá doktor, aby zjistil, jestli je něco oteklého nebo třeba jestli máte pod kůží bulku. Roboti jsou přesnější než lidé, a mohli by tak pomoci například v rané diagnostice. Kromě toho by roboti s nesmírně citlivým dotykem mohli být použiti i v běžném nemocničním provozu. Je potřeba třeba podržet injekční stříkačku nebo podal prášek? Jistě, není problém. Tím ale možnost využití nekončí. Co třeba v kuchyni? Roboti s povrchovým citem by například dokázali poznat, jestli je ovoce zralé, jestli je pečivo dostatečně měkké nebo těstoviny uvařené. Jinými slovy, schopnost rozpoznávat jemné nuance povrchu by výrazně rozšířila využití robotů. Výsledkem ale nemusí nutně celí roboti. Představte si například bundu, která by sama snímala vaše tělesné teplo, a podle toho nastavovala vytápění. Nebo je libo sportovní tričko, které by vám po doběhu ohlásilo tep a kalorie? Možnosti jsou prakticky nekonečné.
žena stroj
A jak vlastně takové pružnosti dosáhnout? Základem je guma a mnoho, mnoho senzorů. Senzory musí fungovat i poté, co se materiál natáhne, což je v současnosti velká inženýrská výzva. Tento materiál je pak možné formovat a tvarovat, nebo třeba, jelikož se snadno taví a pak tvrdne na vzduchu, použít do 3D tiskáren. Díky snadné výrobě tak můžeme doufat, že doba syntetické kůže není vůbec daleko.

Previous post Být online je známka úspěchu
Next post Jak si (ne)vydělat?